شناسه خبر: 81321
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۲ تير، ساعت 19:00

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی  سازمان تامین اجتماعی، متن پیام دکتر جعفریان به شرح ذیل است:

مسلمانان جهان بویژه هموطنان عزیز ما، ارادت خاصی به اهل بیت گرامی پیامبر(علیهم السلام) دارند و همواره مناسبتهای مرتبط با آن بزرگواران را مورد توجه قرار می دهند. این ارتباط و ارادت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شکل جدی تری به خود گرفته است و مناسبتهایی همچون هفته وحدت، دهه ولایت، دهه کرامت، دهه امر به معروف و نهی از منکر و ... نمونه هایی از این دست هستند. هجرت این خاندان شریف به سرزمین ولایتمدار ایران اسلامی، مخصوصا، هجرت فرزندان حضرت امام موسی بن جعفر(علیه السلام)، به دلیل دیدار با سرور و مولای خود، علی بن موسی الرضا(سلام الله علیه)، عصر جدیدی از نقش و جایگاه ایران عزیز در جغرافیای جهان اسلام انجامید. در حقیقت، بیش از 12 قرن است که این سرزمین مقدس، تحت تأثیر حضور سرور و پیشوای مسلمانان و شیعیان جهان، یعنی حضرت علی بن موسی الرضا(ارواحنا فداه) است. علاوه بر حضور بسیار مغتنم و فرخنده آن حضرت، هجرت خواهر بزرگوارشان، حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، به ایران که منجر به رحلت و دفن ایشان در سرزمین مقدس قم گردید، توجه مسلمانان جهان به این جغرافیای مطهر را فزونی بخشید و البته شایسته است به حرکت مشابه حضرت احمد بن موسی(علیه السلام) به سمت ایران و شهادت و دفن ایشان در شیراز نیز اشاره نماییم.
          ماه ذی القعده که از ماههای حرام در تقویم اسلامی بشمار می رود، با مناسبت ولادت این بزرگواران آغاز می شود. اول ذی القعده، ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)، ششم آن ولادت خجسته حضرت احمد بن موسی(سلام الله علیه) و یازدهم آن ولادت سراسر نور و برکتِ سلطانِ سریرِ ارتضاء، حضرت علی بن موسی الرضا(سلام الله علیه) است و به همین مناسبت بعنوان دهه کرامت نامگذاری شده است. در حقیقت، این شخصیتهای آسمانی همیشه ملجأ و مأوای دردمندان و نیازمندان هستند، چه آن زمان که در این سرای فانی می زیسته اند و چه اکنون که مرقد نورانی شان، پناهگاه مردم است. لذا این ایام، بهترین زمان برای توجه بیشتر به شخصیت معنوی آن بزرگواران و الگو قرار دادن رفتار و گفتار و سبک زندگی، مخصوصا کرامتها و بزرگواریهای ایشان است که امروزه حلقه مفقوده جامعه بشری است و بدون تردید، تعالیِ انسانیت در گرو توجه و تأسی به تعالیم انبیاء و اولیاء الهی(علیهم السلام) است. 
      نمادهایی که امروزه در تقویم زندگی جوامع مختلف تعیین می شود، برای نشانه گذاری آرمانهای جوامع بشری است. به عنوان مثال اگر بیان فضیلت عزاداری و اقامه ماتم برای سالار شهیدان عالم، حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) از زبان مبارک اهل بیت(علیهم السلام) نبود، یاد و نام آن حضرت(سلام الله علیه) تا بدین اندازه گسترش نمی یافت. دهه کرامت نیز، همچون دیگر نمادگذاری های فرهنگی جامعه اسلامی، رویکردی بسیار شایسته و موثر بوده و بهترین فرصت برای تبلیغ و ترویج آرمانهای اهل بیت(علیهم السلام) و بویژه امام مهربانی ها، علی بن موسی الرضا(سلام الله علیه) است و هرگونه حرکت فرهنگی و اجتماعی در این مناسبت، امری مستحسن و مستوجب پاداش الهی است.   
         اینجانب فرا رسیدن این ایام پر خیر و برکت را به ساحت مبارک حضرت بقیه الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و خانواده بزرگ تامین اجتماعی تبریک و تهنیت عرض میکنم و امیدوارم خداوند متعال، بیش از پیش، توفیق عمل به منویات آن بزرگواران را به ما عنایت فرماید.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha