شناسه خبر: 85557
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ مرداد، ساعت 15:30
جعفریان در نشست ماهیانه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:

تحقق عدالت و امنیت اجتماعی، فلسفه وجودی سازمان تأمین اجتماعی است

معاون فرهنگ و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی گفت: بی شک فلسفه وجودی و راهبرد کلان سازمان تأمین اجتماعی ارائه خدمات بیمه ای و درمانی به اقشار گوناگون جامعه و به ویژه قشر ضعیف کارگر در جهت تحقق عدالت و امنیت اجتماعی است.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی، دکتر محمدرضا جعفریان که در نشست ماهیانه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری سخن می‌گفت، افزود: سازمان تامین اجتماعی متعلق به تک تک شما عزیزان بوده و امید است کما فی السابق با پشتیبانی و حمایت از سرمایه های خود در این سازمان در مجامع گوناگون برون سازمانی حامی و پشتیبان مجموعه همکاران در ارائه بهینه تعهدات باشید.
وی در ادامه با  تأکید بر ضرورت ادای احترام به همکاران و شرکای اجتماعی سازمان افزود: سخت براین باوریم که اعتماد متقابل میان سازمان تامین اجتماعی و شرکای اجتماعی به ویژه کارفرمایان و بیمه شدگان با افزایش تعامل و برخورد مناسب به دست می آید و همه ما می بایست به شکل گیری این اعتماد در جهت ارائه خدمات مناسب تر به بیمه شدگان و افزایش رضایت مندی آنان کمک کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: شرکای اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی با برجسته کردن مطالبات عمومی جامعه، سازمان را در طی مسیر خطیر خود یاری کرده و از سوی دیگر به عنوان چشمی با نفوذ و دقیق فعالیت‌های این سازمان بین‌النسلی را رصد می‌کنند. با این پشتوانه سازمان تأمین اجتماعی توانسته است در ادوار مختلف از گذرگاه‌های صعب‌العبور با کمترین آسیب عبور کند.
جعفریان در ادامه گفت: مصداق‌های گوناگونی از به نتیجه رسیدن همراهی و همدلی‌های سازمان و شرکای اجتماعی وجود دارد که مسئولان سازمان را بر آن می‌دارد تا زین پس نیز برای انجام امور محوله دست شرکای اجتماعی خود را به گرمی بفشارد و دست نیاز به سوی آنان در مواقع حساس و برای دفاع از کیان سازمان دراز کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بی تردید ایجاد و گسترش نظام تأمین اجتماعی و به تبع آن تحقق عدالت اجتماعی همواره از مهمترین خواسته های بشر در طول دوران زندگی بوده است مضاف بر اینکه آموزه های دینی و اخلاقی نیز به انحاء مختلف مبارزه با فقر و جلوگیری از تمرکز ثروت نزد عده ای خاص را توصیه نموده اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی در ادامه افزود: عضویت بالغ بر 155 کشور در اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی ایسا (ISSA) و گزارشهای مستمری که این نهاد معتبر بین المللی از مسائل راهبردی و خرد و کلان تأمین اجتماعی ارائه می دهد، نشان از اهمیت روزافزون این موضوع دارد و گزارشهای کارشناسان این حوزه بر این نکته تأکید دارند که "تأمین اجتماعی، اساسی ترین حق از حقوق بشر و کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی هر جامعه ای است".
جعفریان خاطرنشان کرد تأمین اجتماعی به مفهوم عام آن نیز در ایران از سابقه طولانی برخوردار است. کشفیات باستان شناسی نشان می‌دهد کارگران ایرانی دوره هخامنشی، افزون بر دریافت حقوق ماهیانه از اقدامات تأمینی متعددی چون کمک هزینه غذا، مسکن، لباس و مخارج دوران بارداری برخوردار بوده اند. پس از ورود اسلام به ایران، دامنه حمایتهای اجتماعی گستره وسیعتری پیدا کرد و علاوه بر پس اندازهای فردی، که راه حل عمومی تحمل مخاطرات زندگی محسوب می شد، اقدامات تأمین اجتماعی نظیر کمک به فقیران، بیماران، در راه ماندگان، یتیمان، بدهکاران، از کارافتادگان و ورشکستگان توسط خانواده فرد، کارفرمایان، سایر افراد، اصناف، نهادهای مذهبی، موقوفات و امور خیریه و گاهی نیز دولتها، فراهم می شد.
وی افزود: تصویب قانون وظایف برای پرداخت حقوق وظیفه به بازماندگان صاحبان حقوق دیوانی (کارمندان دولت) در 1287 خورشیدی، که منجر به ایجاد دایره تقاعد وظایف در سال 1301 شد، تأسیس صندوق احتیاط کارگران طرق و شوارع در 1309، تصویب قانون بیمه اجتماعی کارگران در بهمن 1331، نهایتاً منجر به تاسیس سازمان بیمه های اجتماعی کارگران در اردیبهشت 1332 با کارکرد کنونی سازمان تامین اجتماعی شد که می توان آن را آغاز فعالیت سازمان تامین اجتماعی ایران در عصر حاضر محسوب کرد. مهمترین دستاورد این اقدام، در 66 سال پیش به قدمت سن سازمان تامین اجتماعی، ایجاد تمرکز در امور اجرایی بیمه های اجتماعی، انسجام در امور بیمه گری، ایجاد پشتوانۀ قانونی برای تأمین درآمدها و گسترش دامنۀ شمول بیمه های اجتماعی بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی با یادآوری این نکته که متعاقباً تصویب قانون تأمین اجتماعی در 1354، نمونه ای مهم از رویکرد تقنینی کشور ما درخصوص مسأله تأمین اجتماعی است، افزود: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، موضوع تأمین اجتماعی به مفهوم عام آن، در تعالیم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) به کرّات مورد اشاره قرار گرفت و به صورت رسمی در اصول مختلف قانون اساسی راه یافت، به طوری که در اصل 29 قانون اساسی برخورداری از تأمین اجتماعی برای بازنشستگی، بیکاری، ازکارافتادگی، بی‌سرپرستی، حوادث و سوانح و نیاز به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی به صورت بیمه‌ای و غیر بیمه ای حق همگانی تلقی شده و دولت را موظف به فراهم آوردن خدمات و حمایت های ذکر شده برای یکایک افراد دانسته است. این مسأله، اکنون یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه مدیران ارشد نظام و در رأس آنها، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و ریاست محترم جمهوری اسلامی است، یکی از تکالیف اصلی نظام و دولت در قبال آحاد جامعه، به شمار می رود.
جعفریان در ادامه گفت: امروزه سازمان تامین اجتماعی با جمعیت تحت پوشش خود بالغ بر 43 میلیون و 17 هزار نفر خدمت گسترده فرهنگی و اجتماعی به دینفعان خود ارائه می کند که در ادامه به اهم آن اشاره می‌کنم.

1. توسعه مفاهیم تأمین اجتماعی در کتب درسی از طریق جانمایی 12 عنوان از مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در کتب درسی مطالعات اجتماعی مقطع ابتدایی و دبیرستان و کتاب سبک زندگی، حسابداری حقوق و دستمزد، الزامات محیط کار و نگارش پایه هشتم  دانش آموزان. بر اساس این اقدام  تعداد 4 میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی با مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی آشنا می شوند.
2. در راستای صیانت از نیروی کار در مقابل حوادث ناشی از کار و بر اساس دستورالعمل های ایسا معاونت فرهنگی و اجتماعی برای اولین در کشور و در سطح سازمان  نسبت به برگزاری دوره های آموزشی ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار برای آموزش تعداد 50 هزار نفر از کارگران ساختمانی در سراسر با همکاری وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی و کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور  اقدام نموده است. این موضوع از سوی وزارت موصوف مورد تقدیر قرار گرفته است.
3. افزایش آگاهی و آشنایی دانش آموزان و نیروهای آماده به کار در سطح مدارس با مفاهیم بیمه وتامین اجتماعی از طریق انعقاد قرارداد با سازمان دانش آموزی جمهوری اسلامی و بازدید تعداد 30 هزار نفر از دانش آموزان سطح کشور از شعب و واحدهای اجرایی به همراه ارائه توضیحات لازم وحضور مدیران وکارشناسان تأمین اجتماعی در  سطح مدارس کشور.
4. گفتمان سازی مفاهیم بیمه وتامین اجتماعی در بین تشکل های قانونی بر اساس دستورالعمل های ایسا از طریق برگزاری 8 دوره کارگاه آموزشی باز آموزی قوانین و مقررات هیات های بدوی تشخیص مطالبات شعب برای تعداد 960 نفر از اعضاء هیات های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات در ادارات کل استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، لرستان، آذربایجان غربی، سمنان، مازندران، سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و شرق تهران بزرگ در جهت جلوگیری از  تضییع حقوق کارگران و کارفرمایان.
5. گفتمان سازی مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در بین تشکل های قانونی در راستای اصل سه جانبه گرائی و بر اساس دستورالعمل های ایسا از طریق برگزاری تعداد 8 کارگاه  آموزشی باز آموزی قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی برای تعداد 775 نفر از اعضاء هیات مدیره تشکل های کارگری در استانهای مشهد مقدس، بندر انزلی. لازم به ذکر است آموزش ذی نفعان در خصوص مفاهیم بیمه وتامین اجتماعی یکی از مصداقهای بسیار مهم حقوق شهروندی است که در کشور و ایسا به این نکته بسیار توجه شده است.
6. ایجاد سیستم نظر سنجی مکانیزه به ازای هر خدمت و فعالیت به منظور دریافت نفطه نظرات و پیشنهادات ذی نفعان و مراجعین سازمان در جهت اصلاح و بهبود خدمات.
7. برگزاری کارگاههای آموزشی و هم اندیشی در کارگاه کارفرمایان در قالب طرح مشاوره کارگاهی در دهها کارگاه و انجمن صنفی با هدف آموزش کارفرمایان و پیمانکاران ورابطین بیمه‌ای آنها به ‌عنوان پل ارتباطی میان سازمان و شرکای اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای در حوزه گسترش تعاملات فیمابین برخوردار است که مناسب است از سوی سازمان در راستای رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی همراه با بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی کارفرمایان و تنقیح بخشنامه ها و دستورالعملهای مرتبط و ...مطابق با برنامه های مستمر و ویژه پیگیری گردد.
8. برگزاری کارگاههای آموزشی"آشنایی با مفاهیم  تأمین اجتماعی " در 22 دانشگاه کشور با همکاری موسسه عالی پژوهش. در اجرای این برنامه گروهی از اندیشمندان و استادان دانشگاهها با ارائه دیدگاهها ی خود پیرامون تأمین اجتماعی به  طرح بحث های علمی ، نظری و عملی از منظر بیمه و تامین اجتماعی اقدام کرده و جامعه دانشگاهی را با مفاهیم و کارکردهای تأمین اجتماعی آشنا می سازند .
9. با اجرای برنامه کلینیک کارگاهی در سال 97 در راستای تقویت تولید و حمایت از کالای ایرانی، معاونت فرهنگی و اجتماعی تلاش نموده است با توانمند سازی کارگاههای بحرانی به استمرار فعالیت و ادامه حیات این کارگاهها کمک نماید. راه اندازی کلینیک کارگاهی (شناسایی و طبقه بندی کارگاههای تولیدی و صنعتی بر اساس نوع و میزان فعالیت) در راستای حمایت از کارگاههای بحرانی و جلو گیری از تعطیلی واحدهای تولیدی اجرا می شود. همچنین در حال حاضر پیش نویس اولیه دستورالعمل برگزاری کلینیک کارگاهی نوشته شده و جهت کسب نظرات پیشنهادی به زیر مجموعه معاونت بیمه ای ارسال شده است. هدف این طرح تمرکز اطلاعات کارگاههای بحرانی در ستاد تأمین اجتماعی به منظور برنامه ریزی جهت استمرار فعالیت کارگاههای بحرانی است.
10. تشکیل شورای مشورتی سازمان تأمین اجتماعی با مشارکت تشکل ها و فعالان جامعه کارفرمایی کشور با اهداف زیر: الف‏- استفاده از ظرفیت تشکل های بخش خصوصی به منظور پیگیری مطالبات معوق سازمان تأمین اجتماعی ب‏- مشارکت در ایجاد زمینه لازم برای اجرای مطلوب قوانین و بخشنامه های تأمین اجتماعی در سطح کارگاهها ج‏- افزایش منابع ثابت درآمدی با مشارکت بخش خصوصی د‏- توسعه اصل سه جانبه گرایی در تصمیم گیریها و تصمیم سازی های سازمانی ه‏- پیشگیری از اسراف منابع سازمانی با مشارکت فعال تشکل های کارفرمایی و- افزایش سطح رضایتمندی شرکای اجتماعی با استفاده از خرد جمعی و  مشارکت جمعی کارفرمایان ز‏- توسعه مشتری مداری با بهره گیری از ظرفیت های تشکل های کارفرمایی در استانهای مختلف کشور ح‏-آسیب شناسی دقیق و مبتنی بر واقعیات موجود در واحد های اجرایی تأمین اجتماعی با مشارکت فعالانه با تشکل ها ی صنفی و فعالان عرصه کارفرمایی کشور ط‏- توسعه خدمات غیرحضوری با احصای نیاز های جامعه کارفرمایی و مشارکت فعالانه برای تحقق این هدف؛
11. برگزاری جلسات توجیهی جهت بهره مندی شرکای اجتماعی از خدمات غیر حضوری سازمان تأمین اجتماعی با مشارکت مسئولان و کارشناسان اداره کل وصول حق بیمه و با میزبانی تشکل های قانونی کارفرمایی مانند اتاق بازرگانی ، اتاق اصناق ، اتاق تعاون ، انجمن مدیران صنایع ، کنفدراسیون صنعت ایران ، خانه صنعت ، معدن و تجارت ایران و ...
12. حوزه سفرهای زیارتی و سیاحتی بازنشستگان و مستمری بگیران:  الف- اعزام تعداد 37242 نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از سراسر کشور در قالب طرح کرامت رضوی به شهرهای مقدس مشهد و قم. ب- انجام هماهنگی دراعزام تعداد2657 از کارکنان بازنشسته سازمان تامین اجتماعی از سراسر کشور در قالب تورهای سیاحتی   به شهرهای ساری ، چلندر و بندر انزلی با اداره کل خدمات عمومی و رفاه.
13. پرداخت تسهیلات رهن ، اجاره ، خرید ، ساخت  و تجهیزات اداری به دفاترکانونهای بازنشستگی سراسر کشور: بهره مندی تعداد 42 کانون بازنشستگی کارگری از تسهیلات مربوط به رهن ، اجاره ، خرید ،  ساخت و تجهیزات اداری مذکور به میزان 8620 میلیون ریال.
14. برگزاری مراسم روز خانواده و تکریم بازنشستگان و مستمری بگیران در سراسر کشور :  مراسمهای مربوط به این مناسبت بصورت سراسری در مورخ 15/6/97  با حضور جمع کثیری از بازنشستگان و مستمری بگیران برگزار و از تعداد100 نفر  بازنشسته، همسر بازمانده و ازکارافتاده کلی نمونه در استانها و 18 منتخب کشوری طی مراسم خاص تقدیر بعمل آمد.
15. برگزاری طرح  نسیم سلامت به شرح ذیل : الف- ورزشهای همگانی: از مهمترین اقدامات مربوط به این برنامه برگزاری 3 همایش پیاده روی سراسری در مناسبتهای تقویمی مختلف : در مورخ 11‏/2‏/97 بمناسبت روز کارگر،  در مورخ 9‏/7‏/97  بمناسبت روز سالمند و در مورخ 15‏/6‏/97 بمناسبت روز خانواده و تکریم بازنشستگان با حضور 15.865 نفر از ایشان در سراسر کشور می باشد. ب- برگزاری المپیادهای فرهنگی ‏- ورزشی بازنشستگان ومستمری بگیران: در سال 1397پس برگزاری مسابقات مقدماتی در استانها ،  المپیاد فرهنگی ‏ ورزشی در دو بخش 1- بانوان کارگران بازنشسته و مستمری بگیر  و همکاران بازنشسته و مستمری بگیر در ٥ رشته ورزشی شنا، دارت، تنیس روی میز، تیراندازی با تفنگ بادی و شطرنج در استانهای گیلان (بندرانزلی) و یزد (شهر یزد) و 2- آقایان در دو بخش کارگران بازنشسته و مستمری بگیر و همکاران بازنشسته و مستمری بگیر در 6 رشته ورزشی (شنا ، فوتبال دستی ، تنیس روی میز ، شطرنج ، دارت، تیراندازی با تفنگ) در استان  مازندران – شهر بابلسر برگزار گردید.
16. برگزاری نشستهای ارتقاء سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران : این برنامه در سال397 در تمامی استانها طی 75 نشست برای بازنشستگان و مستمری بگیران برگزارگردید . لازم بذکراست مجموعاٌ 15000نفر شرکت کننده از نشستهای مزبور بهره مند شده اند.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha