شناسه خبر: 85837
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ مرداد، ساعت 09:35

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی  سازمان تامین اجتماعی، متن پیام دکتر جعفریان به شرح ذیل است:

         17 مرداد 1377 که محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و 8 تن از کارکنان کنسولگری جمهوری اسلامی در مزار شریف، به دست گروه طالبان به شهادت رسیدند، از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان روز خبرنگار تعیین شد. این روز، فرصتی مناسب برای پرداختن به موضوع خبرنگاری و فعالان این عرصه خطیر و با اهمیت است.
        بر کسی پوشیده نیست که خبر، از قدمتی طولانی در زندگی انسان برخوردار است. انسان موجودی اجتماعی است و در روابط خویش با دیگران، بطور روزمره با این پدیده مواجه می شود و هرچه پیش می رود، بر اهمیت آن افزوده می گردد. در روزگاران گذشته، تهیه و رساندن خبر، شغل محسوب نمی شد، اما اکنون فراتر از یک شغل می باشد. خبر، امروزه یک صنعت است که مشاغل بسیاری را پیرامون خود فعال نموده و صنایع دیگر را تحت الشعاع خود قرار می دهد. صنایع فعال در امر تصویربرداری، صدابرداری، لوازم التحریر، مستندسازی و امثالهم، با توجه به نیازهای حوزه خبر، تولیدات خود را از لحاظ کمی و کیفی گسترش میدهند. بنابراین، خبر نه تنها امروزه از جایگاه بسیار حساسی در زندگی انسانها برخوردار است، بلکه روز به روز نیز مهمتر و تعیین کننده تر می شود و هرگونه غفلتی از این موضوع، آثار جبران ناپذیری خواهد داشت.
          نیاز جامعه به خبرنگاران متعهد و متخصص، برای اصلاح اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، نیازی حیاتی و مبرم است. هرگونه تعلق جناحی و وابستگی به کانونهای قدرت، از صلابت و طهارت خبرنگاران خواهد کاست و مانعی برای نیل به توسعه و پیشرفت جامعه خواهد بود. خبرنگاری که با رعایت اخلاق حرفه ای و پرهیز از هرگونه تحریف و تدلیس و عدم ورود به حوزه شخصی افراد، رسالت خطیر خویش را انجام دهد، به مثابه نیروی محرکه کشور بسوی آبادانی خواهد بود. خبرنگاران عزیز درخصوص حل مشکلات موضوع اخیر، جایگاه مهمی دارند، همچنان که در آموزه‌های دینی تاکید شده است و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نیز در دیدار اخیر خود با ائمه محترم جمعه سراسر کشور، ایشان را به ایفای نقش در درمان بداخلاقی های جامعه فراخوانده اند: "یکی از گرفتاری های امروز ما، رواج دروغ، تهمت، شایعه و مسائلی از این قبیل در فضای مجازی است که باید در خطبه های نماز جمعه لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی، تبیین شود". در نقطه مقابل، انحراف از این معیارها و موازین حرفه ای، از آنجا که به "بی اهمیت شدن موضوعات اساسی" و "مهم شدن امور غیرضروری"، خواهد انجامید، جامعه را از پیشرفت بازخواهد داشت. انعکاس تلاشها و مجاهدتهای صورت گرفته در یک جامعه و امیدوار شدن شهروندان به آینده، زحمتی است که بر دوش خبرنگاران شریف است و واکنش به موقع و منصفانه آنها به موضوع، در خنثی شدن شایعات و توطئه ها، بسیار موثر است.
       سازمان تامین اجتماعی با بیش از 43 میلیون نفر جمعیت تحت پوشش و ارائه دهها خدمت بیمه‌ای و درمانی، ارتباطی تنگاتنگ با موضوع خبر و خبرنگاری دارد. انعکاس دقیق و به موقع خدماتی که به بیمه شدگان عزیز ارائه می شود، جامعه تحت پوشش سازمان را به خادمین خود امیدوارتر می نماید و از سوی دیگر، گزارشِ به دور از غرض ورزیِ کاستی های موجود، در افزایش کیفیت و کمیت خدمات سازمان موثر خواهد بود. برخورداری از تامین اجتماعی با نشاط، فعال و پیشرو، حق همه آحاد جامعه تحت پوشش است و این مهم تحقق نخواهد یافت، مگر آنکه تمامی دست اندرکاران این امر، هر کدام، نقش خویش را در این خصوص ایفاء کنند و خبرنگاران بزرگوار، از سهمی بسزا در این میان بهره مند هستند.
       اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی خبرنگارانی که جان خویش را برای روشنگری در جامعه نثار فرمودند، بویژه شهید صارمی عزیز، فرارسیدن روز خبرنگار را به عزیزانی که هم اکنون به این عبادت عزتمندانه مشغول هستند، علی الخصوص همکاران این عرصه و خانواده های بزرگوارشان تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند متعال برای ایشان سلامتی و توفیق روزافزون مسألت می‌نمایم.
 

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha